Pazartesi, 30 Temmuz 2012 03:00

Diagen İhracat Hedefini Büyüttü

Öğeyi Oyla
(6 oy)

Moleküler tanı metotlarında faaliyetlerini sürdüren Diagen geçtiğimiz yılda yüzde 35 büyüme kaydetti

Gelişen teknoloji ile birlikte moleküler tanı metotlarında meydana gelen gelişmeleri, araştırıcıların ihtiyaç ve beklentilerini de göz önünde bulundurarak en uygun koşullarda ulaştıran Diagen, moleküler biyoloji ve genetik alanında uzman kadrosuyla veteriner hekimlik, çevre ve gıda sağlığı,  serolojik tanı ürünleri, laboratuar hizmetleri, laboratuar cihaz ve ekipmanları gibi alanlara yatırım yaparak faaliyetlerini sürdürüyor.

5 ayrı ürün grubuna sahip olduklarını belirten Pazarlama ve Teknik Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gülşen, “Moleküler araştırma ürünleri, insan sağlığı tanı ürünleri, serolojik araştırma ürünleri, gıda sağlığı tanı ürünleri, hayvan sağlığı tanı ürünleri üretiyoruz. Ülkemizi daha iyi geleceklere hazırlamak için, bilimsel birikimi yüksek teknolojili ürünlere çevirerek, aynı zamanda yeni teknolojik bilimsel değerler üretecek çalışmalarla ülke ve dünya ekonomisine katma değer sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Genetik hastalıkları ve hastalık etkenlerini moleküler seviyede tespit ederek araştırıcıların tanıya gitmesine yardımcı olduklarını ifade eden Gülşen, “Moleküler araştırma ürünleri kapsamında primer ve problar, polimerazlar ve modifiye enzimler, dna ladder, marker nükleotit ve nükleik asitler, moleküler alanda kullanıma uyumlu biyokimyasallar ve sarf malzemeleri, DNA amplifikasyon ürünleri, kesim enzimleri, nükleik asit ekstraksiyon kitleri ve real time PCR ürünlerini üretiyoruz” diye konuştu.

İnsan sağlığını korunması için çalıştıklarını belirten Gülşen, “İnsan sağlığını tehdit eden patojen, genetik ve metabolizma risk faktörleri­nin hızlı ve güvenilir tanısında patojen etkenleri için  real time PCR Kitleri, DNA fragment analiz kitleri, AGAROZ JEL PCR mutasyon kitleri, strip mutasyon kitleri, real time PCR mutasyon kitleri, FISH probları, kırım kongo ELISA Kitleri, enfeksiyon etkenleri ELISA kitleri etkin tanı ürünleri ile hizmetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

Aynı zamanda hayvan sağlığı alanında çalışan uluslararası firmalarla birlikte, alanında hem hayvan hastalıkları tanı alanında hem de klinik ve danışmanlık alanında üreticilere, sahadaki veteriner hekimlere hizmet verdikleri belirten Gülşen, “ Yeni üretim planlarımızla da insan sağlığında genetik ürünler, hayvan sağlığında diagnostik testler, gıda güvenliği üzerine de diagnostik teşhis kitleri üretimlerimizi geliştirip sektördeki en kaliteli ürünleri üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

Selçuk Üniversitesi TGB’ NDE AR-GE laboratuarımız bulunduğunu belirten Gülşen, “2008-2011 arasında TÜBİTAK TEYDEB desteği ile iki adet proje sonuçlandırdık. İlk projemiz insan kromozomlarında genetik bir bozukluk olup olmadığının belirlendiği FISH denilen kromozom boyama yöntemi, diğeri ise insanlarda trombofili hastalığına yol açan genetik mutasyonları belirlendiği Real-Time PCR tanı kitleri projesiydi. Şu anda her iki projenin çıktıları ticarileştirilmiş ve yurt içi pazarda satılmaktadır. Yurtdışına satış için çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Sektörün önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğini ifade eden Gülşen, “Nüfusun arttığı, kirliliğin arttığı ve tarım alanlarının azaldığı bir dönemde, buna rağmen gıda ürünlerine olan ihtiyaçların artmasıyla daha fazla soni gıda üretimi ve daha fazla problemin artmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda haksız rekabetten kaçan, ihtiyaç duyulan yerli tüketiciyi korumak için kaliteyi esas tutan firmalar, sektörde hak ettiği yerini bulacaktır. Sektör her geçen gün artış göstermektedir” dedi.

Geçtiğimiz yılı yüzde 35 büyüyerek geçirdiklerini belirten Gülşen, “Kırgızistan, Azerbaycan ve Romanya’ya ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu yıl içinde büyüme hedefimiz yüzde 20. Avrupa, Asya ve Ortadoğu ülkelerini Pazar olarak hedefliyoruz. Avrupa’daki kriz bizi etkilemedi. Öncelikle Arap ülkelerinin Türkiye ye bakış açılarının değişmesi ve ekonomi gücünün iyi olmasından dolayı hedef pazarımızdır. Aslında Arap baharını Arap uyanışı olarak değerlendirmek daha yerinde olacağını düşünüyoruz. Zira genel olarak baktığımızda Arap ülkeleri hem eğitim yönünden olsun hem teknolojik hem de siyasi mantalite olarak ciddi bir uyanışa doğru ilerlemektedir. Bu da arkasında uluslararası ticaret hareketliliğini etkilemektedir” ded

Okunma 12013 defa